Z niecierpliwością oczekujemy na początek sezonu 2018/2019

Futsal jest grany w całej Polsce

12.02.18Utworzono
/uploads/assets/756/rekorddd.jpg
Każde z 16 województw posiada przynajmniej jednego przedstawiciela w rozgrywkach futsalu, a prawie co czwarty klub pochodzi ze Śląska. Futsal w oczach kibiców jest coraz popularniejszą dyscypliną w naszym kraju, a także coraz bardziej powszechną, patrząc na lokalizację zespołów.

Biorąc pod uwagę Futsal Ekstraklasę i obie pierwsze ligi, w każdym województwie znajduje się przynajmniej jeden klub, co jest niespotykaną statystyką w innych, drużynowych dyscyplinach sportu w naszym kraju.

 

- To świadczy o rozwoju futsalu w Polsce - mówi prezes spółki Futsal Ekstraklasa, Maciej Karczyński. - To bardzo korzystna statystyka, bo oznacza że każdy zawodnik, marzący o sukcesach w hali, może spróbować swoich sił w tej odmianie piłki nożnej, bez konieczności opuszczania swojego województwa. To także dobra droga do popularyzacji tej dyscypliny, ponieważ kibice z każdego rejonu Polski nie są skazani tylko i wyłącznie na transmisje telewizyjne, ale mają możliwość uczestniczenia w meczu na żywo, bez konieczności przemierzenia setek kilometrów.

 

Od zawsze na mapie futsalu silnym ośrodkiem jest województwo Śląskie. W tej chwili z 36 klubów grających w Ekstraklasie i pierwszej lidze, aż osiem pochodzi właśnie z tego regionu. Pięciu przedstawicieli ma województwo Pomorskie.  Jeszcze mocniej proporcja śląskich zespołów w stosunku do reszty kraju jest zaakcentowana w samej Ekstraklasie. W stawce 12 drużyn, aż 4 pochodzą właśnie z tego województwa. - Spory wpływ na rozwój futsalu ma powstanie drugiej ligi i jeszcze większa profesjonalizacja pierwszej ligi. To z kolei przełoży się na wzrost wartości Futsal Ekstraklasy, która stanowi o sile reprezentacji - dodaje Karczyński.

 

Jak widać, futsal jest grany w całej Polsce. W tej chwili dokładnie połowa województw posiada na dwóch najwyższych szczeblach rozgrywkowych "tylko" jednego przedstawiciela. Z niecierpliwością czekamy na sytuację, w której każde z regionów będzie mogło pochwalić się przynajmniej dwoma przedstawicielami na rynku futsalu. Dobrze wiemy, że spotkania derbowe wnoszą dodatkowe porcje adrenaliny, a także potencjał marketingowy.

 

Liczba klubów w Futsal Ekstraklasie i pierwszej lidze:

8 - Śląskie  

5 - Pomorskie

4 - Wielkopolskie

3 - Opolskie

2 – Łódzkie, Kujawsko-Pomorskie, Małopolskie, Podlaskie

1 – Dolnośląskie,  Lubelskie,  Lubuskie,  Mazowieckie,  Podkarpackie, Świętokrzyskie, Warmińsko-Mazurskie, Zachodniopomorskie

 

Tekst:  Marcin Dworzyński

Zdj. Rekord Bielsko-Biała