Strzelcy do poprawki

06.06.19Utworzono
/uploads/assets/1861/krawiec55.jpg
1. Daniel Krawczyk. 2. Marcin Mikołajewicz. 3. Oleksandr Bondar. Cóż to takiego? To klasyfikacja najlepszych strzelców biorąc pod uwagę trzy ostatnie sezony Futsal Ekstraklasy.

Janusz Leyk, przewodniczący Komisji Ligi, podjął się bardzo trudnego zadania: aktualizacji historii strzelców. Na razie po kilku miesiącach żmudnej pracy na podstawie protokołów meczowych sporządził klasyfikację za trzy ostatnie sezony: od zdobywcy najwięcej bramek, Krawczyka (na zdjęciu), do zawodników, którzy strzelili jednego gola.

 

- Pozostałe 22 lata rozgrywek zostały spisane w książce Jana Pichety "Futsal - wielka gra małą piłką" - wyjaśnia Janusz Leyk. - Zawartą w niej historię strzelców ma na swojej stronie BTS Rekord Bielsko-Biała i taka klasyfikacja była również na stronie Futsal Ekstraklasy. Po szczegółowych analizach dostrzegłem jednak, że niektóre dane są błędne. W związku z tym nakazałem, do czasu wyjaśnienia sprawy, zdjąć ze strony Futsal Ekstraklasy klasyfikację, która jest niewłaściwa.

 

Jakie to błędy?

 

- Aktualizacja strzelców następuje od sezonu 1994/1995 do 30 maja 2017 r. - zauważa Leyk. - A w książce Jana Pichety występuje stan na dzień 1 czerwca 2016 r. Czyli mamy różnicę jednego roku (sezonu), a statystyki są te same. Dlatego konieczne wydawało mi się policzenie trzech ostatnich sezonów i zliczenie ich ze statystykami zawartymi w książce Jana Pichety.

 

Leyk zwrócił uwagę na statystyki niektórych strzelców.

 

- Np. na stronie Rekordu, stan na 30 maja 2017 r., na 26. pozycji jest Igor Sobalczyk z dorobkiem 123 bramek - mówi Leyk. - A w książce Pichety (stan na 1 czerwca 2016 r.) Sobalczyk jest na 24. pozycji mając 133 gole. Czyli przez sezon jego dorobek zmalał o 10 goli. To zapewne jakiś "czeski błąd". Inny przykład to Roman Vakhula. W książce Pichety na 1 czerwca 2016 roku ma 67 goli. Według protokołów sędziowskich w trzech ostatnich sezonach zdobył 32 gole. Czyli w sumie - 99. Portale podają, że ma 101, a klub z Pniew, że 100. Możliwe, że zawodnik strzelił w którymś meczu bramkę, a sędziowie zaliczyli ją jako samobójcze trafienie.

 

Trzech najlepszych strzelców w trzech ostatnich sezonach:

 

1. Daniel Krawczyk - 82 gole

2. Marcin Mikołajewicz - 78

3. Oleksandr Bondar - 71

 

Klasyfikacja najlepszych strzelców, zliczając trzy ostatnie sezony, znajduje się na stronie internetowej Futsal Ekstraklasa w zakładce "Historia".

 

Zdj. Bajdero / Gatta Zduńska Wola