Zróbmy play offy!

04.05.21Utworzono
/uploads/assets/3383/con-rek832.jpg
System play offów, z rywalizacją czterech najlepszych drużyn po sezonie zasadniczym o mistrzostwo - zaproponowała pod koniec kwietnia spółka Futsal Ekstraklasa wszystkim klubom. - Dla nas do przyjęcia jest każdy wariant, w którym o mistrzostwie zadecyduje ostatni mecz - mówi prezes Rekordu Bielsko-Biała, Janusz Szymura.

Finał Pucharu Polski pomiędzy Red Dragons Pniewy a Piastem Gliwice przyniósł wielkie emocje związane z faktem, że w rewanżu któraś z drużyn musiała gonić rywala i jeden gol mógł przesądzić o losach trofeum. To jest m.in. właśnie urok play offów.

 

- Temat fazy play off urodził się na nowo po awansie do mistrzostw Europy, kiedy to trener Błażej Korczyński mówił o graniu bez większej presji - przypomina przewodniczący Komisji Ligi STATSCORE Futsal Ekstraklasy, Janusz Leyk. - Prezes spółki Maciej Karczyński od dłuższego czasu mówił jednak o chęci wprowadzenia play offów, więc można powiedzieć, że jego słowa wkomponowały się nieco w te wypowiedziane przez selekcjonera Korczyńskiego oraz pozostałych osób ze środowiska klubów futsalowych, którym również na tym zależy. Propozycja nowego terminarza, uwzględniająca fazę play off dla miejsc 1-4, została rozesłana do wszystkich klubów STATSCORE Futsal Ekstraklasy, selekcjonera reprezentacji Polski oraz Polskiego Związku Piłki Nożnej. Tu też wchodzimy jednak w drugą kwestię – terminów. Jest to bowiem propozycja wstępna. Każdy z klubów może się do tego odnieść, abyśmy my także mogli uwzględnić tam chociażby Akademickie Mistrzostwa Polski, w których wielu naszych zawodników bierze udział, jeśli nie całe kluby. Pojawiają się też głosy, czy play offy nie powinny być rozgrywane w czerwcu, a więc w terminie, w którym do tej pory nie graliśmy, co miałoby wyeliminować terminy środowe. Wszystko tak naprawdę jest teraz w rękach klubów, które ostatecznie na walnym zgromadzeniu będą mogły zadecydować, czy chcą wprowadzenia nowego systemu rozgrywek. Można powiedzieć, że jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność. Mamy bowiem gotową rozpiskę nie tylko w systemie 1-4, ale też 1-6, 1-8, a nawet 9-16, a więc play outy. Nie można do tego tematu podchodzić jednak ze zbyt dużą dozą szaleństwa, ponieważ moglibyśmy otrzymać niezbyt pożądany efekt, dlatego też wszystko chcemy wprowadzać małymi krokami.

 

- Sprawa play offów istnieje, odkąd jestem prezesem - mówi prezes STATSCORE Futsal Ekstraklasy, Maciej Karczyński. - Zawsze przedstawiałem rozwiązania korzystnych wariantów. Słuchałem klubów, ale ostatecznie nie wprowadzono ich. Finał Pucharu Polski pokazał wielkie emocje. Pokazał, że powinny być wprowadzone. Uważam, że na pewno pomogą w rozwoju naszej dyscypliny. Inne halowe gry drużynowe mają play offy, a my jesteśmy dyscypliną halową. Dla sponsorów i sprzedaży produktu byłaby to wartość dodana. Dziś, gdy mamy 16 drużyn, warto wprowadzić mini-play offy. Dlatego zaproponowaliśmy póki co rozwiązanie dla czterech najlepszych ekip, w późniejszym czasie należy wprowadzić formułę dla ośmiu klubów.

 

Pojawiły się głosy, że play offy byłyby niekorzystne dla aktualnego mistrza, Rekordu, ale prezes klubu z Bielska-Białej, Janusz Szymura, nie obawia się ich.

 

- Jako prezes Rekordu chcę grać w play offach - zapewnia Janusz Szymura. - Jestem za pełnym układem play offów, czyli udziału w nich ośmiu najlepszych zespołów. Choć oczywiście zdaję sobie sprawę, że mogą być problemy techniczne, związane z terminarzem. Wówczas należałoby grać systemem sobota-środa-sobota. Dla mnie to nie problem, ale może będzie to kłopot dla innych klubów. A jeżeli nie osiem najlepszych zespołów, to popieram play offy z udziałem czterech najlepszych drużyn. Dla nas do przyjęcia jest każdy wariant, w którym o mistrzostwie zadecyduje ostatni mecz.
 

- Z pewnością wprowadzenie play offów sprawiłoby, że mielibyśmy więcej meczów o stawkę, ale dla mnie, jako trenera każdy mecz jest o stawkę i każde spotkanie jest najważniejsze. Na pewno play offy są ciekawe, ale żeby do nich doszło, musi być najpierw sezon zasadniczy, który w tym przypadku powinien być jakoś premiowany dla drużyn, będących wyżej w tabeli np. po przez mniejszą wymaganą liczbę spotkań wygranych, aby awansować dalej - proponuje z kolei trener Rekordu, Andrzej Szłapa. I dodaje: - Dla mnie każde rozgrywki są ciekawe. Play offy z pewnością dostarczyłby większych emocji i mogłyby popchnąć rozwój naszej dyscypliny do przodu, ale aktualnie są to jedynie przypuszczenia. Uważam, że gdy ktoś regularnie pracuje i każdy najbliższy mecz jest dla niego jest najważniejszy, to taka droga też jest dobra. Drużyny ze środka tabeli mają problem w pewnym okresie sezonu z graniem o stawkę, ponieważ nie walczą ani o medale, ani o utrzymanie. Obecnie takich drużyn mamy dosyć dużo, ale one oczywiście również mogą dalej się rozwijać, choć nie posiadają już praktycznie żadnej presji. Czy play offy będą jednak idealnym rozwiązaniem? Trzeba by to było sprawdzić. Kiedyś już je mieliśmy, potem się z tego wycofywaliśmy, ale skoro najlepsze ligi tak grają, to pewnie coś w tym jest.

 

W sprawie play offów dobitnie wypowiedział się już selekcjoner reprezentacji Polski, Błażej Korczyński.

 

- Brak fazy play off w lidze jest bolesny - mówił Korczyński po drugim meczu z Czechami w wygranych eliminacjach mistrzostw Europy. - Czesi np. nie jadą dopiero drugi raz na EURO w ostatnich 18 latach. To jest zespół, w którym każdy zawodnik był przynajmniej trzy razy na EURO i chociaż raz, jak nie dwa, na mistrzostwach świata. Mistrz Czech zawsze w Lidze Mistrzów dochodzi do przynajmniej najlepszej szesnastki. Ale w lidze mają play offy. U nas zawodnicy do takich spotkań nie są po prostu przyzwyczajani, co jest problemem i to długofalowym. Nas takie mecze paraliżują. Nie jesteśmy przyzwyczajeni do takich meczów przez brak play offów, czy udziału w dużych imprezach.

 

- Jeśli ekstraklasa ma być atrakcyjna dla kibiców to musi być play off - dodaje Dawid Grubalski, trener aktualnego wicemistrza Polski, Constractu Lubawa. - Jeśli mistrz naszego kraju ma wypaść dobrze w Lidze Mistrzów to musi być play off. Jeżeli reprezentacja ma regularnie wytrzymywać mecze na dużej presji i dostawać się regularnie na mistrzostwa Europy, to musi być play off. To jest najważniejszy bodziec do pracy: zarówno dla zawodników, trenerów, czy działaczy klubowych, jak i atrakcyjny dla kibiców. Każdy chce grać w meczach o być albo nie być, każdy chce by liga trzymała w napięciu jak najdłużej, każdy taką ligę chce oglądać. Wszystkie ligi w Europie przewidują play off. U jednych bardziej rozbudowany, u innych mniej, ale jest. Myślę też, że szukanie problemu w graniu dzień po dniu jest na siłę. Przestańmy rozpisywać się o tym każdego roku o tej porze: po prostu to zróbmy.

 

A co Wy myślicie o play offach? Piszcie w komentarzach na naszym Facebooku.

 

Tekst: Krzysztof Dziedzic, Łukasz Leski

Zdj. Paweł Jakubowski / Constract Lubawa